Itálie s dětmi autem – Naše dovolená s miminkem A princeznou

Na oslavu vydání ZÁPISKŮ Z CEST – naší první knihy pro dospělé, rodiče, dobrodruhy, cestovatele – jsem se rozhodla podělit se s Vámi o mé zážitky z cest do Itálie s dětmi autem.

Z kraje loňského roku, kdy měla Ell čerstvě rok, jsme absolvovali cestu letadlem do Barcelony. Přesto, že to byla skvělá dovolená, kterou jsme si všichni maximálně užili, rozhodli jsme se letos na přelomu června a července vydat na dovolenou do severní Itálie s dětmi autem, naší cílovou destinací se stalo Toskánsko! Mezitím jsme se totiž rozrostli o nového člena rodiny a cesta letadlem s miminkem a naší dvouletou princeznou se zdála složitější, než si zapůjčit rakev na auto, sbalit si do kufru veškeré nezbytnosti (plavky, hračky do vody, knížky, sluneční brýle, opalovací krém SPF 50, hooodně ňaminek) a připravit se na cestu po Evropě s dětmi (sice jsme jeli „jenom“ přes Rakousko, ale cesta s miminkem je automaticky 10x delší 🙂)

moře v itálii

Ještě těsně před naší dovolenou jsem na Instagramu vznesla anketu: tipy na čtení k moři. Sešlo se mi nemálo zajímavých knih (Pan Sommer, Ptačí domek, Co je odtud vidět, Luna z lůna, Medvědín, Čtyři opice, Ztracený obzor, Ve stínu hvozdu, Skvělá Samota,…) A já se nakonec rozhodla pro Ptačí domek (tip od @elo_precetlo)

Cestování s dětmi po EU

Bylo jasné, že děti celou cestu v autě nevydrží. Proto jsme cestu na dovolenou proměnili v menší výlet. 🙂 Vyrazili jsme v sobotu brzy ráno z Litomyšle, čili dopoledne děti v autě prospaly nebo svačily a naší první zastávkou se stal Mikulov, kde jsem si v místí restauraci „VeggieDick“ dali dokonalý #plantbased oběd za doprovodu právě probíhajícího fólklórního festivalu.

lidový soubor

Naše cesta pokračovala přes Rakousko dále na jih směr Udine, kde jsme měli zabookovaný nocleh. Kilometry jsme si zpříjemňovali podcasty, zdravými svačinkami, Albi tužkou, či Krtkem na tabletu :). Cestování autem s dětmi má své výzvy, než jsme se dostali do hotelu, stavěli jsme asi 4x na kojení, čůrání, občerstvení a tankování na benzinových pumpách. Cca před půlnocí jsme dorazili do hotelu v malém městečku nedaleko Udine. Ráno po snídani jsme zašli na italské espresso a první z asi stovky Gelato, které jsme za ty dva týdny nakonec spořádali. 🙂 Cestou jsme se ještě zastavili na pizzu a koupačku v Lago di Bilancino až jsme konečně v neděli odpoledne po zdolání 1200 km přijeli do naší vili v Lido Di Camaiore, která se stala útočištěm pro naši čtyřčlennou rodinu a dvě rodiny našich kamarádů, takže o zábavu bylo postaráno 🙂

Severní itálie s dětmi

Moře je atrakce pro děti nadmíru vděčná. S manželem jsme ale srdcem dobrodruzi a představa dvoutýdenního válení se na pláži pro nás byla děsivá :). Takže jsem se i s ostatními rodinami dohodli, že den strávíme u moře a den vyrazíme za dobrodružstvím. Pokud plánujete navštívit severní Itálii s dětmi, Toskánsko nabízí nespočet možností kam vyrazit. Rozhodli jsme se pro výlety v okruhu cca dvě hodiny od našeho města, abychom si to cestování s dětmi v autě příliš neznepříjemňovali 🙂 .

Navštívili jsme Pisu (dokonalá zmrzlina, ikonická architektura, krásný park, překvapivě málo turistů), Antinori nel Chianti Clasicco (moderní architektura na vinici s nádhernými výhledy a předraženým vínem) San Gimignano (středověká architektura, zmrzlina s medailí Dondoli, espresso za euro), Peccioli (malebné poklidné město plné umění, srdečných lidí, Dinopark) Cinque Terre (barevné domky, bambilion lidí, přeplněné vlaky). Ale i samotné Lido di Camaiore nabízelo spoustu vyžití (promenádu, ruské kolo, gelaterie, kavárny, restaurace všeho druhu, a v tuto dobu poloprázdné pláže)

La Diffusione

Jako správná ilustrátorka jsem si sebou přibalila také skicák a jak jen to šlo, zaznamenávala jsem si krásné momenty naší dovolené u moře také kresbou a poznámkami. A co bych to byla za nakladatelku, když bych nenavštívila místí knihkupectví La Diffusione, což se mi pěkně promítlo do peněženky! 🙂 Ale ty úlovky stály za to! všechny obdarované děti byly nadšené! Níže alespoň foto ukázka italských knižních pokladů:

Zpáteční cesta už taková pohoda nebyla. Ell si poslední den rozbila nos a Kryštůfka trápily asi zoubky, takže jsme pelášili téměř nonstop směr domov. Zpáteční cesta už taková pohoda nebyla. Ell si poslední den rozbila nos a Kryštůfka trápily asi zoubky, takže jsme pelášili téměř nonstop směr domov. Až na ten závěr to byla suprová dovolená, kterou jsme si parádně užili. Bylo sice pár náročných momentů, ale nic, co bychom nezvládli.

Pokud máte rádi cestování, můžu ještě jednou doporučit naší první knihu pro dospělé Zápisky z cest. Je to dílo plné postřehů a příhod tří hereček z Itálie, Portugalska, Kréty, Francie a Velké Británie.

Marcela z POP-PAP

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *