PEJSKOVÉ jsou pokřtěni! #vymazlenanovinka

Pohádky jsou jedna z krásných možností, jak se dostat zpátky do dětství. Proto je i my, dospělí, milujeme a pod záminkou čtení svým ratolestem se vracíme zpátky tam, odkud jsme přišli, tedy do světa zázraků. A tak jsme spolu s divadlem MALÉhRY vytvořili další hravou literární novinku plnou barev a pohybu. Na svět přišla naše druhá společná pohádková kniha s názvem Pejskové. Už na jejích deskách najdete “vylupovací” pejsky, uvnitř stránku ke hraní a vtipné informace o psích rasách, s nimiž se chlapci a děvčata v příbězích setkávají.


Po titulu Pohádky a MALÉhRY přicházejí na trh PEJSKOVÉ autorky Daniely Zbytovské. Kniha je plná legračních příběhů o tom, co se může stát, když si děti vymění podobu se svými pejsky. Z holčičky Klárky je rázem bernardýn Azor, z rošťáků Vaška a Vojty se stanou jezevčík Mates a srnčí ratlík Aluša… Co se pak děje ve škole či na školním výletě, to si jistě každý dokážeme představit. Pejskové to v lidských tělech nemají jednoduché a děti si v psí podobě také zažijí spoustu dobrodružství. Nakonec si ovšem všichni uvědomí, že je nejlepší být sami sebou, a s radostí se vrátí tam, kam patří.

Autorkou spousty barevných ilustrací je Dita Stuchlíková. Graficky se na knize podílela Tereza Šmídová.


SLAVNOSTNÍ KŘEST

Na křtu počátkem prosince v brněnském Book Therapy se role kmotřenky zhostila známá výtvarnice a konceptuální umělkyně Vendula Chalánková: „Pejskové se mi moc líbí i knižním zpracováním, obzvláště barevné nitě v otevřené vazbě, které se vinou celou knihou.” Knížku pokřtila psími granulemi firmy Calibra, jež díky jedné z psích návštěvnic okamžitě zmizely z podlahy. 


Autorka Daniela Zbytovská v úvodu křtu uvedla: „Když je mi smutno, podívám se z okna na hřiště. Děti si dokáží pomáhat. Když některé z nich spadne z prolézačky, druzí mu pomohou na nohy nebo společnými silami dokáží roztočit kolotoč. To my dospělí už často nedokážeme, a tak je mi dětský svět i přístup k životu velkým vzorem.”  Na otázku, co ji vlastně k napsání příběhů o pejscích a dětech přimělo, odpovídá: „To, co člověk napíše, jde tak trochu mimo něj. Jako by ho nějaká síla, které říkáme inspirace, použila k tomu, aby si sedl do křesla a psal, třeba příběhy o tom, jak se děti staly pejsky a pejskové byli dětmi. Z bernardýna je najednou drobná holčička, která běhá se soudkem rumu na krku, chrtice Sany se ocitá v těle kulaté holky Ivanky a zachrání ji známku z tělocviku a jezevčík Mates v podobě kluka Vojty zase slíže všem dětem na školním výletě máslo z rohlíků. Je to samozřejmě legrace, ale nějak si při tom čtení uvědomíme, že to nikdo z nás nemá lehké a že je vlastně největší dar být tím, kým jsme.”


Jaká je vlastně úloha Barbory Seidlové a Nikoly Zbytovské v celém projektu? „Na začátku je text a spousta nápadů a představ, jak by mohla knížka vypadat… Na nás je, aby se z těch vizí stala skutečnost a kniha získala materiální podobu…” vysvětlují. „Když člověk tvoří pohádkovou knížku, začne se i ten svět kolem něj jevit pohádkově, a tak i my jsme potkaly pohádkové bytosti, jež nám pomohly náš sen uskutečnit,“ dodává Bára Seidlová a upřesňuje: „Za bohatou duchovní a materiální podporu děkujeme Petrovi Boháčkovi, Prokopu Svobodovi a Tomáši Zelenému. Také firmě Calibra, která vznik knihy nejen podpořila, ale dodala psí pamlsky a granule, jimiž jsme knihu pokřtili. Děkujeme Petrovi Lacinovi z firmy Europapier Bohemia s.r.o., s jehož pomocí mohla knížka vyjít na skutečně luxusním papíře Pergraphica, jaký bychom si jinak opravdu nemohly dovolit. Na křtu nechyběl ani ovocný punč od firmy Sonnentor, s níž dlouhodobě spolupracujeme a čaj z jejích směsí připravujeme dětem na každém našem Literárním salónu. Zahradní vinařství dodalo skvělé mošty a firma Nominal nabídla ochutnávku svých bezlepkových produktů.“Děkujeme všem, kdo jste přišli, knihu podpořili nebo si ji zakoupili. Přejeme Vám, ať dělá radost Vám i Vašim dětem a užijete si s ní spoustu legrace!

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *